![]() |
![]() |
česká verze článku zde | for English version of this article, please scroll down |
Před nedávnem jsem našel článek, který na svém blogu napsal Marian Steinbach, týkající se dat z japonské monitorovací síti SPEEDI (“System for Prediction of Environment Emergency Dose Information”). Aktuální naměřená data si lze prohlédnout na jejich stránkách (anglicky).
Bohužel ale není možné snadno ukládat tato data, protože jsou roztříštěna do jednotlivých webových stránek. Naštěstí Marian zajistil automatický sběr těchto dat z japonského webu a na jeho blogu je možno nasbíraná data stáhnout a to buď jako data za poslední hodinu, nebo všechna od 1.3. 2011.
Protože obvykle nestihnu stahnout hodinová data, která tam Marian má, tak musím jednou za čas stáhnout celý archiv.
Pak ale mám spoustu dat, které běžný tabulkový procesor (OpenOffice.org Calc, MS Excel) prostě nenačte. Takže jsem pátral, zdali by se to nedalo nějak automaticky vyfiltrovat do souborů podle data pro jednotlivé dny.
Naštěstí nejsem sám, kdo to řešil a jedna dobrá duše (fungující na Živě.cz pod přezdívkou Nargon) nelenila a napsala malý prográmek, který přesně tohle zvládá bez problému. Takže stačí stáhnout výše uvedená data, rozbalit do složky programu a spustit
a z jednoho velkého souboru
station_data.csv
máme:
station_data.2011-02-28.csv
station_data.2011-03-01.csv
…
Prográmek můžete stáhnout zde (formát ZIP, cca 10kB, počet stažení ) (Nargon dal svolení k jeho šíření), návod v češtině I angličtině je přibalen.
Marian dal také dohromady jednak tabulku jednotlivých stanic včetně zeměpisných souřadnic a dalších informací, tabulku lze stáhnout zde.
Takže lze bez problému použít třeba v různých mapových programech typu Quantum GIS (opensource, zdarma, česky), kde je možné ke stanicím připojit naměřená data a udělat pěknou mapku.
![]() |
![]() |
English version here: | pro českou verzi se přesuňte na začátek stránky |
Recently I found an article by Marian Steinbach on his blog, about data from the Japanese monitoring network SPEED ("System for Environment Prediction of Emergency Dose Information). Actual measured data can be viewed on their website (in English).
Unfortunately it is not easy to store this data, because they are fragmented into individual web pages. Fortunately, Marian managed automatic collection of data from the Japanese site and on his blog you can download the collected data, either as data for the last hour, or complete data starting March 1, 2011.
As I am mostly unable to manage downloading all hourly data from the blog, I have to sometimes download the entire archive.
But then I have a lot of data, which the ordinary spreadsheet (OpenOffice.org Calc, MS Excel) simply does not load. So I searched, whether it could be something to automatically filter out files based on data for individual days.
Fortunately I am not alone in this deal and a regular brick (operating under the nickname “Nargon” on www.zive.cz), did not hesitate and wrote a small program that handles exactly this without any problem. So just download the above data, unpack to the program folder and run the program:
and instead of one large file
station_data.csv
we have:
station_data.2011-02-28.csv
station_data.2011-03-01.csv
...
Program can be downloaded here (ZIP, approx. 10kB, number of downloads ) (Nargon gave permission to share it), a manual in English is included.
Marian also put together a second table of stations, including geographical coordinates and other information, the table can be downloaded here.
So the problem can not be used in various mapping programs like Quantum GIS (open source, free, multilingual), where it is possible to connect the stations with the measured data and create a nice map.
Jan
—————
Nebyly nalezeny žádné příspěvky.